APL på Fordons- och transportprogrammet

Fordons- och transportprogrammet är ett yrkesprogram som ger eleverna grundläggande kunskaper inom personbil, lastbil, maskin, bilskada och lackering. På fordons- och transportprogrammet är en del av kurserna arbetsplatsförlagda. I åk 1 har vi två veckors APL. I åk 2 har vi 3 veckors APL och i åk 3 är hela vårterminen APL-förlagd under 4 dagar i veckan.

Elever som läser till bilskadereparatörer eller lackerare har all sin praktiska utbildning på ett företag under åk 2 och 3. De har APL under mer än halva sin skoltid under dessa år. Kunskapsuppföljning för all APL sker vid besök av lärare på företagen och uppföljningen sker då i samråd med handledaren på arbetsplatsen.

Kontaktpersoner för APL på Fordon och transport

 • Per Kristiansson
  FT
  Per Kristiansson
 • Mattias Rådmark
  Rektor omr. 5
  Mattias Rådmark
 • Anders Lundgren
  FT
  Anders Lundgren
 • Axel Hägg
  FT
  Axel Hägg
 • Berth Hansson
  FT
  Berth Hansson
 • Stefan Kronvall
  FT
  Stefan Kronvall
 • Patrik Andreasson
  FT
  Patrik Andreasson
Per Kristiansson
FT

Yrkeslärare
per.kristiansson(a)edu.ystad.se
0724- 67 63 83

Mattias Rådmark
Rektor omr. 5

Rektor område 5
mattias.radmark(a)ystad.se
0704-31 17 00

BA EE FT HT HVFRI HVSTY RL

Anders Lundgren
FT

Yrkeslärare
anders.lundgren(a)edu.ystad.se
0709-23 07 34

Axel Hägg
FT

Yrkeslärare
axel.hagg(a)edu.ystad.se
0704-34 05 53

Berth Hansson
FT

Yrkeslärare
berth.hansson(a)edu.ystad.se
0704-34 05 15

 

Stefan Kronvall
FT

Yrkeslärare
stefan.kronvall(a)edu.ystad.se
0704-34 05 97

Patrik Andreasson
FT

Lärare
patrik.andreasson(a)edu.ystad.se
0724-67 62 92