APL på Fordons- och transportprogrammet

Fordons- och transportprogrammet är ett yrkesprogram som ger eleverna grundläggande kunskaper inom personbil, lastbil, maskin, bilskada och lackering. På fordons- och transportprogrammet är en del av kurserna arbetsplatsförlagda. I åk 1 har vi två veckors APL. I åk 2 har vi 3 veckors APL och i åk 3 är hela vårterminen APL-förlagd under 4 dagar i veckan.

Elever som läser till bilskadereparatörer eller lackerare har all sin praktiska utbildning på ett företag under åk 2 och 3. De har APL under mer än halva sin skoltid under dessa år. Kunskapsuppföljning för all APL sker vid besök av lärare på företagen och uppföljningen sker då i samråd med handledaren på arbetsplatsen.

Kontaktpersoner för APL på Fordon och transport

 • Rådmark, Mattias
  Rektor omr. 5
  Rådmark, Mattias
 • Lundgren, Anders
  FT
  Lundgren, Anders
 • Andersson, Ulf
  FT
  Andersson, Ulf
 • Hansson, Berth
  FT
  Hansson, Berth
 • Kronvall, Stefan
  FT
  Kronvall, Stefan
 • Björklund, Lars
  FT
  Björklund, Lars
 • Andreasson, Patrik
  FT
  Andreasson, Patrik
Rådmark, Mattias
Rektor omr. 5

Rektor område 5
mattias.radmark(a)ystad.se
0704-31 17 00

BA EE FT HT HVFRI HVSTY RL

Lundgren, Anders
FT

Yrkeslärare
anders.lundgren(a)edu.ystad.se
0709-23 07 34

Andersson, Ulf
FT

Yrkeslärare
ulf.andersson(a)edu.ystad.se
0704-34 05 53

Hansson, Berth
FT

Yrkeslärare
berth.hansson(a)edu.ystad.se
0704-34 05 15

 

Kronvall, Stefan
FT

Yrkeslärare
stefan.kronvall(a)edu.ystad.se
0704-34 05 97

Björklund, Lars
FT

Yrkeslärare
lars.bjorklund(a)edu.ystad.se
0709-23 07 25

Andreasson, Patrik
FT

Lärare
patrik.andreasson(a)edu.ystad.se
0724-67 62 92