Två listettor på ett halvår!

Innan resultatet

Fredrik Andersson, som driver Cardiac Records i Ystad, undervisar också på vårt Estetiska program och är också en del av det musikaliska kollektivet bakom hitlåtarna “If I Were Sorry” med Frans som tävlar i finalen av Melodifestivalen nu på lördag 12 mars och Johnny G (The Guidetti Song) med Badpojken som steg högt på spellistorna direkt i höstas.

På Estetiska programmet undervisar Fredrik i musikproduktion och låtskriveri, en stor tillgång för eleverna som pluggar på vårt Estetiska program. Det öppnar möjligheter och ger eleverna en verklig koppling till näringslivet och arbetslivet. IMP

Musikproducenten Fredrik Andersson, som driver Cardiac Records, är en stor idrottsvän. Kombinationen musik-idrott ligger honom varmt om hjärtat. Vi hörde det 2006, när han skapade “Zlatan-låten”, som framfördes av den charmige Ystadskillen Frans Jeppsson-Wall. Ett par år senare var det Fredrik och hans band Elias ft Frans som låg bakom den officiella svenska EM-låten, “Fotbollsfest”. I februari släppte Cardiac Records en ny låt i idrottsandan, nya låten “All Notorious “Like McGregor”.Fredrik Andersson Cardiac

Fredrik Andersson ingår själv i Badpojken, men är i övrigt hemlighetsfull om detta musikaliska projekt. – “Badpojken är ett kollektiv av skapande människor i alla åldrar. Kreativa hjärnor. Vi har en del på gång”, säger Fredrik, lagom kryptiskt. När “Johnny G” släpptes på Spotify hade låten samma dag fått över 2 500 visningar på Youtube, idag (11/3) är låten uppe i 1 718 147 visningar.

Frans låt “If I Were Sorry” släpptes den 2 mars och redan idag är låten uppe i 609 326 antal visningar på Youtube.

Media

[button color=”slate_grey” link=”http://cmg.nu” size=”default” icon_before=”music” target=”_self” block=”false”]Cardiac Records[/button]

[button color=”orange” link=”https://www.ystadgymnasium.se/estetiska-programmet-musikproduktion-och-latskrivare/” size=”default” icon_before=”arrow-right” target=”_self” block=”false”]Estetiska – musik[/button]

[button color=”purple” link=”http://www.expressen.se/kvp/sport/gjorde-en-lat-till-zlatan—nu-om-john-guidetti/” size=”default” icon_before=”newspaper-o” target=”_self” block=”false”]Expressen artikel[/button]

Postad i
Rulla till toppen