Ystad Gymnasium passerar 103.000 genomförda Digiexam-prov

Digiexam har passerat 1 miljon genomförda prov

I samband med att Digiexam passerade en miljon genomförda prov ville de uppmärksamma detta genom att lyfta fram några lyckosamma kund-case. Ystad Gymnasium hade då passerat 103.000 genomförda prov vilket gör oss till en ”stor kund”. Vi har arbetat med digitala prov och Digiexam sedan år 2015.

“Det intressanta med vårt case är att vi aldrig har tvingat någon att använda plattformen, förutom vid vissa nationella prov. Istället har vi IT-koordinatorer arbetet med frivilliga workshops och individuell handledning för de intresserade. Detta har fått en bra spridning i kollegiet. Jag tror att detta har varit en framgångsfaktor”, berättar IT-koordinator Niclas Olsson.

Digiexam är ett företag som levererar digitala verktyg för digitala prov.

Lyssna på vår IT-koordinator Niclas Olsson som berättar om Ystad Gymnasiums arbete med Digiexam här.

Digiexam IT Ystad Gymnasium

 

Postad i ,
Rulla till toppen