Ystad Gymnasium mot cancer

Program för Ystad Gymnasium mot cancer torsdag 4 februari i aulan på Österport

09.00 & 12.30 Izabella Larsson EK13, Berättar om hur världen helt plötsligt stannade

09.30 & 13.00 Markus Alm Barncancerfonden Södra, Att drabbas av cancer när man är ung

10.00 & 13.30 Frida Green och Christoffer Zaar, Spelar musik som berör

10.30 & 14.00 Johanna Joneklav Nära Cancer, Grundare av Nära cancer

11.00 & 14.30 John Nilsson Svenska kyrkan, När livet drabbar en. Hur man hanterar olika situationer i livet som t ex sorg, saknad och förlust

Skolan har valt att uppmärksamma den dag

Ystad Gymnasium har valt att uppmärksamma Världscancerdagen torsdagen 4/2. Initiativet till denna dag togs av Izabella Larsson, EK13, efter det att hennes far hade gått bort i cancer. Tillsammans med sin lärare Lennart Hansson har denna dag blivit en dag då de vill beröra mångas hjärtan. “Med gemensamma krafter kan vi se till att fler överlever och färre drabbas. Tillsammans kan vi besegra cancer.”

Världscancerdagen infaller den 4 februari varje år. Världscancerdagen uppmärksammas internationellt och finns för att öka kunskapen om cancerpatienternas och närståendes situation hos allmänhet, profession och beslutsfattare, samt påverka beslutsfattare att ge mer resurser till cancervården. Världscancerdagen är instiftad av Union for International Cancer Control (UICC).

[button color=”teal” link=”https://www.cancerfonden.se/insamlingar/ystad-gymnasium-mot-cancer” size=”default” icon_before=”hand-o-right” target=”_self” block=”false”]Skänk ett bidrag till insamlingen: Ystad Gymnasium mot cancer[/button]

Izabella pratar om dagen mot cancer på Radio Active

[button color=”orange” link=”http://radioactiveystad.se/program/horizont/isabellas-insamling-mot-cancer/” size=”default” icon_before=”play” target=”_self” block=”false”]Izabellas insamling mot cancer[/button]


 

Barncancerfondenbarncancerfonden

Vi bekämpar barncancer och ser till att drabbade barn, ungdomar och deras familjer får den vård och det stöd de behöver

Med ditt stöd kan vi fortsätta den långsiktiga forskningen, stötta drabbade barn och deras familjer, och komma närmare vår dröm om att utrota barncancer. Det finns flera sätt att bidra, välj det som passar dig bäst. Och kom ihåg: Alla gåvor är lika viktiga, stora som små. Varmt tack för ditt engagemang!

Barncancerfonden granskas av Svensk Insamlingskontroll, vilka bevakar att organisationer med 90-konto använder minst 75 % av intäkterna till verksamhetens ändamål

Nära Cancer

Den här sidan är till för dig som är ung och står nära någon som har cancer. Här möter du andra nära cancerunga i liknande situation och kan få svar på dina frågor av sjukvårdspersonal. Kunskap i området får du här både genom texter, filmer och radioprogram.

Näracancer.se har utvecklats för att skapa trygghet genom kunskap och gemenskap för unga anhöriga till någon som har cancer.

nära cancer
Johanna Joneklav – grundare av Nära cancer

Initiativet till en webbplats för unga som står nära någon som har cancer togs av Katrin Bartfai Jansson, läkare vid Onkologiska kliniken, Universitetssjukhuset Örebro. Tillsammans med Johanna Joneklav, kurator på samma arbetsplats, har idéer och innehåll utvecklats under 2012-2013 och resulterat i Nära Cancer.

“På Nära Cancer vill vi att alla unga som står nära någon som har cancer ska hitta den information som just de vill ha och förstår. Av alla tankar bakom Nära Cancer, skulle vi särskilt vilja lyfta fram vår tro på alla människors förmåga att hjälpa och stötta varandra.Vi hoppas att ni kommer finna kraft och inspiration på forumet och komma tillbaka till Nära Cancer så ofta ni behöver

Ge Blod & Svenska kyrkan

Från Kiruna i norr till Ystad i söder går det att ge blod. Det finns 95 blodcentraler i landet, många av dem på sjukhus och
svenska kyrkan vissa i stadskärnan eller vid en tunnelbanestation. Det finns 16 mobila blodgivningsenheter (blodbussar, minibussar, trailers) som besöker totalt 495 hållplatser i ett femtontal län, både i städer och på landsbygden.Ge blod

Stor blodåtgång de senaste dagarna har gett mycket låga blodlagernivåer i Skånes blodbank. Alla blodgrupper behövs.

Cancerfonden

Cancerfondens vision är att besegra cancer. Målet är att färre ska drabbas och fler överleva. För att nå dit arbetar Cancerfonden med forskningsfinansiering, kunskapsspridning och påverkansarbete.

Vi samlar in för att rädda liv. cancerfonden
Vi finansierar cancerforskning.
Vi sprider kunskap om cancer.
Vi driver cancerfrågan.
Därför säger vi Nej.

Möjlighet att skänka pengar till Cancerfonden finns skapat av Izabella, i Ystad Gymnasiums namn. [button color=”teal” link=”https://www.cancerfonden.se/insamlingar/ystad-gymnasium-mot-cancer” size=”default” icon_before=”hand-o-right” target=”_self” block=”false”]Skänk ett bidrag till insamlingen: Ystad Gymnasium mot cancer[/button]

[button color=”orange” link=”http://www.ystadsallehanda.se/ystad/det-ska-kannas-i-hjartat/” size=”default” icon_before=”globe” target=”_self” block=”false”]Artikel om Världscancerdagen på Ystad Gymnasium[/button]

Postad i ,
Rulla till toppen