Victor programmerar en ABB-robot

Victor läser Fjärde teknikåret med inriktning Produktionsteknik mot automation och gör just nu sin APL på Plasman i Simrishamn, där han arbetar med att programmera en ABB-robot som ska lackera plastdetaljer till bilindustrin. Sex detaljer ska lackeras på mindre än en minut när programmet är färdigt.
 
Just nu gör alla våra fjärde teknikårselever sin APL (arbetsplatsförlagt lärande) och genomför sina examensarbeten under våren. Till sin examen i sommar kan de titulera sig Gymnasieingenjörer och de kan börja jobba direkt.
 
Är du nyfiken på Fjärde teknikåret och har en examen från Teknikprogrammet? Då kan du ansöka till utbildningen mellan 25 april till 15 maj via skanegy.se. Våra samarbetsföretag är Examec, Swegon, Vossloh, HydX och Plasman.
Rulla till toppen