T4-elever presenterar förbättring av testlaboratorium

I början av veckan presenterade våra T4-elever ett första utkast till förbättring av testlaboratorium på BLS Industries AB här i Ystad. Under två veckor har eleverna arbetat i projekt, satt egna arbetstider, valt arbetsmetod för styrning och ledning av projekt, rapporterat till styrgrupp med jämna intervaller och arbetat fram en idé till förbättring av testutrustning. Mycket givande veckor där verklighetsförankringen haft stor betydelse.

Tack till Karl-Henrik och Jakob med flera på BLS Industries!

När eleverna kommer tillbaka efter julledigheten kommer de att starta upp sina examensarbeten som de i huvudsak förlägger till sina APL-veckor, veckorna 8-15.

[button color=”default” link=”http://www.blsindustries.se/sv/” size=”default” icon_before=”arrow-right” target=”_self” block=”false”]BLS Industries AB[/button]

Postad i
Rulla till toppen