Stipendiater 2022

Utspark!

Under studenten den 10 juni 2022 delade Ystad Gymnasium ut många olika stipendier till våra elever. Här kommer en fullständig lista med stipendiernas namn, elevens namn och klass.

Doktor Emil Berg Stipendiefond

Ossian Olsson, VO20
Sebastian Mårtensson, EE20B
Malte Persson, FT19C
Elias Öman, EE20B
Edvin Westerdahl, BF21A
Rickard Bennison, RL20
Adrian Olsson Ahl, EE19B
Herman Stigsson, EE21A
Herman bjerkhagen, EE21A
Isac Ericsson, EE21A
Alfons Åkesson, BA21A
Anton Emanuel, BF19FRI
Filip Kiel, EE21A
Elliot Ahlström, EE19B
Hakim Hakim, VO19
Liam Jörgensen Fitzpatrick, HT19
Ville Sundbom, BA21B
Andre brandt, FT20C
Jonathan dahlström, RL19
Mozafar Albatran, VO20
Linus Valfridsson Hansson, BF21B
Julius Almholt, EE21A
Gustav Czernyson, EE19B
Xander Kurszewski, EE19B
Wahlfrid Nilsson, EE19A
Hugo Andersson, BF19FRI
Mehdi Everwidh Braiteh, EE20B
Marcus Esping, EE19B
Hobbe Rix, FT20C
Maximilian Lund Zielinski, BA21A
Endri Latifi, HA20
Axel Anderberg Nilsson, BA19B
Arvid Cederström, EE19B
Tim Nilsson, FT19C
Joel Persson, FT19C
Anton Olsson, BF20FRI
Malte Sköld, BF19FRI
Linus Olsson Hansson, EE19A
Sajjad Muhie, VO19
Kasper Ewaldh, BA20B
Isaaq Qasimi , YRKBA21
Elias Persson, BA20A
Isac Åström,  VO20
Oskar Nilsson, BF20PED
Emal Ahmadi, VO20
Emil Szupper, EE19A
Alwin Persson, EE19B
Hampus Larsson, BA19B
Styrbjörn Pontén, BA19A
Viggo Henningsson, EE21B
Matteus Cameron, FT20A
William Verngren, BA19A
Max Paulsson, EE20B

En gammal lärares minnesfond

Viktor Olsson, HA19
Emma Andersson, HV19FRI

Margareta Björklunds fond

Julia Johansson, EK19B
Laura Nilsson, NA19A

Blixten

Freshte Resae, HA19
Khang Nguyen, FT19C
Masooma Ghulam Hussein, VO19

Samfond 2

Joseph Johansson, FT19B
Izabell Sprah, RL19
Liam Jörgensen Fitzpatrick, HT19
Fanny Sjöö Hanzén, HA19
Hugo Göthberg, HA19
Julia Dias Dos Anjos Karlsson, HA19
Linnea Kristiansson, NB19
Celina Ohlsson, NB19
Malte Persson, FT19C
Tim Nilsson,  FT19C
Elsa Walter, SA19A
Iza Jakobsson, SA19A
Ida Hansson Hall, SA19A
Joel NIlsson, BA19B
Axel Anderberg Nilsson, BA19A
William Werngren, BA19A
Julia Johansson, EK19B
Hanna Sundelius, EK19B
Nicole Jeppsson, EK19B
Bianca Mattsson, HV19FRI
Lovisa Andersson, BF19PED
Louise Bennison, BF19PED
Louisa Hoxha Nilsson, HV19STY
Nea Nebrelius, SA19B
Ida Hansson, SA19B
Martyna Fatalska, SA19B
Emmy Nilsson, NA19A
David Drottberg, NA19A
Benjamin Isaksson, NA19A
Elias Gyllin, TE19
Elias Wijk, TE19
Alexander Garda, TE19
Lykke Sjöbeck, NA19B
Måns Nelson, NA19B
Sofia Larsson, NA19B
Annie Evander, BF19FRI
Casper Norlander, BF19FRI
Wahlfrid Nilsson, EE19A
Alexandra Johansson, EE19B
My Jönsson, EE19B
Marcus Espring, EE19B
Johanna Mårtensson, VO19
Amelie Holm , VO19
Elin Stenfeldt , VO19
Aleksandra Ivanova Stremska EK19A
Anna Larsson, EK19A
Julia Karlsson, EK19A
Isabella Mårtensson, ES19
Elise Håkansson, ES19
Edwin Ottosson Reiman, ES19
Axel Pettersson, 4 NP SMD
Joakim Nordh  c/o Eliasson, 4 NP HRB
Adnan Hassan Al Kanj, YRK-HA19
Reza Hosseini, YRK-FT19
Hibatullah Alahmad Khalifa, YRK-VO19
Robel Habtom, YRK-BA19

Stipendium för att värna människovärdet

Iza Jakobsson, SA19A

Ystad Energi stipendium

Erik Hansson, EE19

Torsten Tegstams stipendiefond

Milla Andersson Gratschew, NA19B
Cecilia Nordström Pascual, NA19A
Emmy Nilsson, NA19A
Ella Resman Friis, NA19B

Föreningen Ystadsstudenters stipendier

Kasper Palmar, EK19A (Idrott)
Maya Karlsson Schmidt, SA19A (Samhällsvetenskap)
Lykke Sjöbeck, NA19B (Naturvetenskap)
Linnéa Kristiansson, NB19 (Personlig prestation)

Scroll to Top