Nora och Astrid fotograferade på Pixel Skånes Filmfestival

Vad passar bättre än en tillbakablick på årets Pixel Filmfestival genom Nora Nilssons och Astrid Fridolfs kameralins?

Nora och Astrid fick uppdraget att fotografera och fånga känslorna från Pixel Filmfestival 2017, både en workshop och lån av en Olympus OM-D från Olympus Sverige för att dokumentera årets filmfestival. Nora och Astrid läser på vårt Samhällsprogrammet inriktning Media.

Se fler bilder via Pixels facebooksida.

Pixel Skånes Filmfestival

Pixel är Skånes egna filmfestival. Pixel Skånes Filmfestival 2017 ägde rum den 22 april, i Ystad Studios.

För att kunna anmäla film till Pixel krävs att man är boende och verksam i Skåne, har genomfört sin inspelning i Skåne, eller har en stark anknytning till regionen. I Pixel kan du tävla oavsett hur gammal (eller ung) du är. Det finns också flera klassöverskridande priser för bästa klipp, foto, manus osv. PTA (Pixel Talent Award) är ett av Sveriges största kortfilmspriser till ett värde av nästan 350 000 kronor.

Pixel är regional uttagningsfestival till Novemberfestivalen i Trollhättan, dit vinnarna i tävlingsklasserna Pixel 2 och 3 (16-26 år) direktkvalificerar sig och får resan, boendet och ackrediteringen betald av Film i Skåne.

 

 

Postad i
Rulla till toppen