NA14B fick flyga med Copenhagen Air Experience

Vi i Na14B åkte i fredags till Köpenhamn och besökte Copenhagen Air Experience. Copenhagen Air Experience är en flyg simulator, där man i en cylinderformad uppåtgående vindtunnel fick flyga på en luftström. Efter att ha tagit på oss enormt stora overaller och tighta hjälmar begav vi oss mot flygtornet. Där fick vi i omgångar värma upp och sedan bege oss in i vindtunneln en i taget. I tunneln fick vi med en instruktörs hjälp flyga. Tiden gick fort eftersom det var så otroligt kul. Alla vill återvända och flyga mer. Egentligen kan vi bara avsluta det här på ett sätt: om du får chansen att flyga på Copenhagen Air Experience- ta den!

[button color=”blue” link=”http://www.airexperience.dk” size=”default” icon_before=”plane” target=”_self” block=”false”]Copenhagen Air Experience[/button]

[button color=”teal” link=”https://www.ystadgymnasium.se/naturvetenskapsprogrammet/” size=”default” icon_before=”arrow-right” target=”_self” block=”false”]Naturvetenskap[/button]

Postad i ,
Rulla till toppen