Hela världen serveras på Rissel

Under våren öppnar Språkintroduktion upp portarna på Restaurang Rissel på Ystad Gymnasium för att presentera matkulturer från världens olika hörn. Du är varmt välkommen att ta del av olika tematiska bufféer från elevernas egna matkulturer. Det är elever som läser Hem- och konsumentkunskap som står värdar för tre olika bufféer.

  • Tisdag den 5 april Taste of Asia
  • Onsdag den 13 april Taste of Africa
  • Torsdag den 21 april Taste of Middle East

Bufféerna består av fyra smakrika rätter med olika tillbehör.

Priset är 60 kronor inklusive mineralvatten och kaffe. Endast betalning med kort.

Dessa tre dagar är restaurangen öppen kl 12-13 och vi ser gärna att ni kommer senast 12.30.

Bokning görs via mejladress risselmagasinet@ystad.se. Öppet för allmänheten att boka också.

Välkomna!

[button color=”teal” link=”https://www.ystadgymnasium.se/introduktionsprogrammen-im/” size=”default” icon_before=”arrow-right” target=”_self” block=”false”]Introduktionsprogrammen[/button]

[button color=”danger” link=”https://www.ystadgymnasium.se/risselmagasinet-restaurang-park/” size=”default” icon_before=”cutlery” target=”_self” block=”false”]Risselmagasinets andra serveringar[/button]

Postad i
Rulla till toppen