Design exhibition 2023

Mellan den 8-15 juni arrangeras vernissage Design Exhibition 2023 av eleverna som läst kurserna Design 1 (åk 2) och Design 2 (åk 3). Eleverna visar upp sina olika projekt på tema ”Handverktyg” eller ”Biomimicry”. Eleverna läser Teknikprogrammet med inriktning Design- och produktutveckling. Eleverna visar upp sina projektbeskrivningar, designprocesser och 3D-printade prototyper.

Handverktyg

Projektet Handverktyg har fokus på användning och ergonomi.

Bland handverktygen finns ergonomiska alternativ till saxar eller ogräsrensare, nya varianter av plektrum, multifunktionella bestick och mycket mer.

Biomimik

Projektet “Biomimicry” har tagit inspiration från naturens egen problemlösning.

Bland biomimik-projekten finns det allt ifrån självreparerande material, nya innovativa system för värmesystem i hemmet och visualisering av en bättre stadsplanering.

Rulla till toppen