Utbytesprojekt med Campus Berlin och Grantham College

Ystad Gymnasium har ett utbytesprojekt med Campus Berlin i Berlin, Tyskland och med Grantham College i Grantham, England. Det innebär att totalt 12 elever från Vård- och omsorgsprogrammet och Barn- och fritidsprogrammet är utomlands just nu för att göra APL i värdländerna. De är alla ute i olika verksamheter för att få en inblick i en annan yrkeskultur. Det är ett EU-projekt, via Erasmus+.

Eleverna, som själva har fått ansöka om att deltaga, får under två veckor en god inblick i verksamheterna samt ett kulturellt utbyte i ett annat land. Vi är två lärare/kurator som åker med denna gång. De är mycket nöjda och njuter av utbytet!

Utbytesprojekt med Campus Berlin och Grantham College adler5 1 Ystad Gymnasium

Skrivet av: Christina Adler

Postad i
Rulla till toppen