UF-företag på Högestad julmarknad

UF-företagare

UF-företagen på Österport fick en unik möjlighet att marknadsföra sina produkter på Högestads julmarknad, 14-15/11 och 21-22/11, som arrangerades av YIF handboll. Eleverna var mycket entusiastiska och 15 företag från både Ekonomiprogrammet och Handelsprogrammet ställde ut. Kajsa Jönsson, (t. v. på bilden) med företaget Österlengåvor UF, sålde närproducerade delikatesser tillsammans med Beatrice Hellichius. Iza Frid och Victoria Dewar driver företaget Forza mot cancer UF och sålde egentillverkade armband där en del av priset går till Cancerfonden.

[button color=”slate_grey” link=”http://www.yif.se/Page/125300?firstRef” size=”default” icon_before=”globe” target=”_self” block=”false”]Högestad julmarknad[/button]

[button color=”orange” link=”/handels-och-administrationsprogrammet/” size=”default” icon_before=”arrow-right” target=”_self” block=”false”]Handelsprogrammet[/button]

[button color=”orange” link=”/gymnasieekonom/” size=”default” icon_before=”arrow-right” target=”_self” block=”false”]Ekonomiprogrammet[/button]

Postad i
Rulla till toppen