Tema Hållbar utveckling på Ekonomiprogrammet

Ekonomiprogrammets tvåor redovisade idag sina projekt på temat Hållbar utveckling och miljö, med elever från årskurs 6 från Blekeskolan som åhörare. Under tre veckor har EK14 arbetat med projektet som är ett samarbete mellan kurserna Företagsekonomi 2 och Naturkunskap 2. De ämnen som avhandlades var bl a ekologisk skolmat, miljöbilar och solenergi. För- och nackdelar, med både miljö- och ekonomiskt perspektiv. Projektet är även ett krav för att kunna ta examen som Diplomerad gymnasieekonom. Vår förhoppning är att de unga åhörarna tar information och tips de fick idag med sig hem till sina föräldrar.

Hälsningar Ekonomiprogrammet

[button color=”yellow” link=”https://www.ystadgymnasium.se/gymnasieekonom/” size=”default” icon_before=”arrow-right” target=”_self” block=”false”]Ekonomiprogrammet[/button]

Postad i
Rulla till toppen