Samhälle Media Elevarbeten

Samhälle Media Elevarbeten cover2 Ystad Gymnasium

Fördjupande medieproduktion

12 juni, 2023

I kurserna medieproduktion 1 & 2 fick eleverna i uppgift att skapa en fördjupande produktion inom rörlig bild, fotografi, ljud eller grafisk design som slutuppgift. Här arbetade eleverna i InDesign, Photoshop, Illustrator och Premiere Pro. En del elever filmade eller fotograferade i skolans studio, andra valde att vara ute on location.

Läs mer
Samhälle Media Elevarbeten cover Ystad Gymnasium

Affisch för Ystad turistbyrå

9 juni, 2023

Eleverna i årskurs 2 fick ett fiktivt uppdrag att skapa en affisch för Ystad turistbyrå. I uppdraget ingick att fotografera en bild själv, använda Ystad kommuns logotyp, samt medvetet använda typografi i sin layout. Här använde de Photoshop för att redigera sina foton de tagit för att sedan sätta ihop affischen i InDesign.

Läs mer
Samhälle Media Elevarbeten BILD 1 Ystad Gymnasium

Reklambilder för instagram

14 februari, 2023

I medieproduktion 1 & 2 fick eleverna i uppgift att fotografera reklambilder för en dryck till sociala medier. Syftet var att arbeta mot nyckelord, målgrupp och plattform. Här använde eleverna systemkamera eller mobilkamera och redigerade i Photoshop.

Läs mer
Samhälle Media Elevarbeten DSC 0230 Ystad Gymnasium

Iscensättning

14 februari, 2023

Eleverna fick i uppgift att göra en iscensatt fotografering med ett tema för att öva sin förmåga att planera och genomföra projekt. Detta var den avslutande fotografiuppgiften i medieproduktion 2. I denna uppgift använde eleverna systemkamera och Photoshop.

Läs mer
Samhälle Media Elevarbeten Skarmavbild 2023 02 25 kl. 10.50.30 Ystad Gymnasium

Bokomslag

14 februari, 2023

Eleverna som går tredje året läser även digitalt skapande där de arbetar med grafisk design och layout.

Läs mer
Samhälle Media Elevarbeten Sofia 111A2068 2 2 2 Ystad Gymnasium

Parafras

14 februari, 2023

Eleverna fick i uppgift att inspireras av en annan fotograf eller konstnär, för att sedan ta sina egna bilder. Detta i syfte att lära sig att planera och genomföra medieproduktioner, men också att få kännedom kring fotografer och konstnärer. Eleverna fotograferade med mobil eller systemkamera och redigerade i Photoshop. Här är resultatet!

Läs mer
Samhälle Media Elevarbeten Skarmavbild 2023 02 18 kl. 10.11.42 Ystad Gymnasium

Magasinomslag

16 januari, 2023

Eleverna som går tredje året läser även digitalt skapande där de arbetar med grafisk design och layout.

Läs mer
Rulla till toppen