Programförändringar inför start i augusti 2021

Nu har beslut från Gymnasienämnden kommit och här ser du besluten.

Hotell- och turismprogrammet

Gymnasienämnden har bestämt att pausa Hotell- och turismprogrammet för läsåret 2021/2022. Det innebär att vi inte kommer att starta programmet i augusti 2021 och du som har sökt till programmet ska ha fått information via Gymnasieantagningen.

Har du frågor får du gärna vända dig till rektor Mattias på mattias.radmark(a)ystad.se eller 0704 31 17 00.

Samhällsprogrammet och Ekonomiprogrammet

Inför läsåret som startar i augusti 2021 kommer vi att utöka platserna på Samhällsvetenskapsprogrammet och Ekonomiprogrammet på grund av det höga söktrycket vi fått till dessa två program. Det är roligt att så många väljer Ystad Gymnasium och med denna utökning innebär det att vi kan ta emot fler av er som har sökt. Utökningen av antal platser gör tyvärr inte att vi kan ta emot alla er som sökt. Därför är det viktigt att du har gjort val som plan B, plan C och plan D också.

Har du frågor får du gärna vända dig till rektorerna:
Alexandra för Samhälle, alexandra.birch(a)ystad.se eller 0709 23 07 40.
Björn för Ekonomi, bjorn.bingaker(a)ystad.se eller 0709 23 07 27.

Postad i
Rulla till toppen