Kickoff för T4 – vårt första fjärde teknikår

Uppstart

Idag har vi haft uppstart för vårt allra första fjärde teknikår, T4, genom att träffa alla lokala teknikföretag som samarbetar med oss. Vi har 10 teknik- och industriföretag med oss till vårt fjärde teknikår, de alla erbjuder varsin plats för APL till våra kommande gymnasieingenjörer. APL betyder Arbetsplatsförlagt lärande.

Nästa uppgift är att varje företag ska utse en handledare till varsin blivande gymnasieingenjör som kommer att spendera ett antal verksamma APL-veckor hos dem och eventuellt även koppla ihop sitt examensarbete till företagets verksamhet och produktion/tjänster. Nu ser vi framemot nästa vecka, på torsdag den 20/8, då vi kickar igång det fjärde teknikåret med våra första T4-studenter!

[button color=”orange” link=”/t4-gymnasieingenjor-produktionsteknik/” size=”default” icon_before=”arrow-right” target=”_self” block=”false”]Fjärde teknikåret[/button]

Postad i
Rulla till toppen