Gymnasieingenjörerna på företagsbesök

Våra nya blivande gymnasieingenjörer har varit på företagsbesök. I år har vi fyra taggade killar som läser det Fjärde teknikåret. Om du har en examen från Teknikprogrammet på gymnasiet, kan du läsa till gymnasieingenjör och därmed skaffa dig goda chanser till spännande arbete inom teknik- och industriproduktion.

Våra blivande gymnasieingenjörer har nu varit på företagsbesök och efter deras önskemål görs en matchning inför APL-perioden som börjar redan i vecka 42. APL står för arbetsplatsförlagt lärande och under sin APL förbereds eleven att bli anställningsbar, för att kunna komma ut på arbetsmarknaden snabbt.

Våra samarbetsföretag under 2023 är Swegon och Examec i Tomelilla, Plasman i Simrishamn och WME, HydX och Vossloh i Ystad.

Rulla till toppen