Det kändes i hjärtat!

Idag uppmärksammade vi Världscancerdagen på vårt gymnasium, med initiativ från Izabella Larsson och hennes mentor Lennart Hansson. De har gjort ett fantastiskt jobb med att planera denna dag och hela skolan har berörts.
I aulan var det fullspäckat schema med föreläsare som talade av erfarenhet om sjukdomen och på gården hade vi blodbilen från geblod.nu, där både elever och personal frivilligt kunde anmäla sitt intresse. Blodbilen fick in en mängd nya blodgivare och på bild ser ni Sebastian som valde att bli givare.

Skolan har valt att uppmärksamma den dag

Ystad Gymnasium har valt att uppmärksamma Världscancerdagen torsdagen 4/2. Initiativet till denna dag togs av Izabella Larsson, EK13, efter det att hennes far hade gått bort i cancer. Tillsammans med sin lärare Lennart Hansson har denna dag blivit en dag då de vill beröra mångas hjärtan. “Med gemensamma krafter kan vi se till att fler överlever och färre drabbas. Tillsammans kan vi besegra cancer.”

Världscancerdagen infaller den 4 februari varje år. Världscancerdagen uppmärksammas internationellt och finns för att öka kunskapen om cancerpatienternas och närståendes situation hos allmänhet, profession och beslutsfattare, samt påverka beslutsfattare att ge mer resurser till cancervården. Världscancerdagen är instiftad av Union for International Cancer Control (UICC).

[button color=”teal” link=”https://www.cancerfonden.se/insamlingar/ystad-gymnasium-mot-cancer” size=”default” icon_before=”hand-o-right” target=”_self” block=”false”]Skänk ett bidrag till insamlingen: Ystad Gymnasium mot cancer[/button]

Ystad Gymnasium mot cancer – i media

[button color=”orange” link=”http://radioactiveystad.se/program/horizont/isabellas-insamling-mot-cancer/” size=”default” icon_before=”play” target=”_self” block=”false”]Izabellas insamling mot cancer[/button]

[button color=”orange” link=”http://www.ystadsallehanda.se/ystad/det-ska-kannas-i-hjartat/” size=”default” icon_before=”globe” target=”_self” block=”false”]Artikel om Världscancerdagen på Ystad Gymnasium[/button]

Postad i
Rulla till toppen