Bilbranschen behöver allt högre kompetens

Alla är överens om att fordonsbranschen är inne i en stor förändring, där bilmekaniker måste bli allt duktigare på elektronik.

– Det är viktigt att lyfta denna fråga nu för att möta arbetsmarknadens krav, säger arbetsförmedlaren Håkan Eriksson.

Under hösten 2015 startar arbetet med att definiera och utarbeta plan för att arbeta på att öka kompetensen för bilbranschen. De moderna bilarna innehåller mer och mer elektronik vilket innebär att fordonsutbildningar även behöver ha kompetens inom detta.

Vid frågor kontakta Håkan Eriksson på Arbetsförmedlingen, som står bakom denna satsning.

[button color=”slate_grey” link=”http://www.ystadsallehanda.se/ystad/bilbranschen-behover-allt-hogre-kompetens/” size=”default” icon_before=”newspaper-o” target=”_self” block=”false”]Artikel Ystads Allehanda[/button]

[button color=”orange” link=”/fordons-och-transportprogrammet/” size=”default” icon_before=”arrow-right” target=”_self” block=”false”]Fordons- och transportprogrammet[/button]

Postad i
Rulla till toppen