Besökte Kommunförbundet Skånes kontor i Bryssel

“Den 25 mars kom elva elever och deras lärare Peter från Samhällsvetenskapsprogrammet från Ystad Gymnasium på besök till Kommunförbundet Skånes Brysselkontor för att få veta mera om hur Sverige påverkas av EU, hur Sverige påverkar EU och hur de olika EU institutionerna fungerar inkluderat aktuella och brännande frågor inom EU-samarbetet just nu. Gruppen fick också träffa några praktikanter från Skåne European office, som berättade om varför de läser statsvetenskap med inriktning mot EU-frågor och gör praktik i Bryssel. Besöket var en del i ett längre studiebesök i Bryssel till EU-institutioner och aktörer på Bryssel-arenan för att ungdomarna skall vara förberedda att informera och hålla i Europaparlamentsvalet på Ystad Gymnasium i maj”.

Postad i
Rulla till toppen