Besök från Kassel (Tyskland)

Vi har haft besök av tre skolledare från Kassel i Tyskland inför ett eventuellt framtida samarbete inom Erasmus+. Vi gick på rundvandring hos yrkesprogrammen på Ystad Gymnasium och vi besökte Ystad djurpark som är kopplad till Naturbruksprogrammet. Vi gjorde studiebesök på olika platser där våra elever genomför sitt arbetsplatsförlagda lärande, som Vigavägen (särskilt boende i Köpingebro) och Pontho Hair (frisörsalong i Ystad). Vi åt god lunch på Risselmagasinet. Risselmagasinet är restaurangen som drivs av våra elever på Restaurang- och livsmedelsprogrammet.

Ystad Gymnasiums yrkesprogram som vi besökte:

Bygg- och anläggningsprogrammet
Fordons- och transportprogrammet
Hantverksprogrammet
Hotell- och turismprogrammet
Naturbruksprogrammet
Restaurang- och livsmedelsprogrammet
Vård- och omsorgsprogrammet

 

Postad i ,
Rulla till toppen