Stipendier 2017

Grattis till alla våra stipendiater juni 2017!

Emil Berg åk 1
700 kr

BA16A Erik Kardell Nilsson
FT16 Eric Hagman
BA16 André Mårtensson
RL16 Isak Offerlind
EE16A Kasper Kurszewski
BA16A Jacob Härstedt
BA16B Simon Rönn
EE16B Andreas Lundborg
EE16A Max Hellstrand
BA16B Alexander Jensen
RL16 William Körner
HA16 Casper Liljestrand
FT16 Andre Persson
BA16B Jens Svensson
RL16 Dennis Hamrin
BA16B Casper Olsson
BA16A Malcolm Ahlm
BF16A Felix Fossen
FT16 Casper Wallin
HA16 Lukas Persson
HA16 Axel Beijer
HA16 Nawar Nahi
HA16 Niklas Olsson

Emil Berg åk 2
1000 kr

BF15 Sebastian Olsson Hansson
EE15A Adam Lloyd
BA15A Viktor Nilsson
EE15A Oliver Mårtensson
BF15 Hampus Lindeskog Frid
FT15 Sebastian Silverhamn
BA15A Linus Björk Nilsson
BF15 Lucas Andersson
EE15B Ludvig Lindbladh
BF15 Lukas Holm
EE15A Julius Andersson
VO15 Sebastian Persson
EE15A Anton Jönsson
EE15B Anton Sjödin Rasmusson
FT15 Joel Österlind
NB15 Emil Lareke
BA15A Jakob Hansen
FT15 Ludvig Persson
NB15 Emil Eriksson

Emil Berg åk 3
1485 kr

VO14 Mohammad Hassani
4NP-AHV Robin Wallander
HA14 Marcus Christensson
RL14 Emil Sjödin Rasmusson
BA14B Oliver Olofsson
BA14A Oliver Johansson
NB14 Leo Eide Wellbo
EE14B Gustav Rasmusson
FT14C Kenny Hedberg
FT14C Oscar Grönberg
EE14B Sebastian Bolay

Föreningen Ystadsstudenter
3000 kr

4NP Robin Wallander
NA14B Caroline Axrud
NA14B Samuel Selleck
SA14C Tilda Winberg

Anna-stipendiet/Samfond 2
1000 kr

VO14 Carolin Malmros

En gammal lärares stipendiefond
220 kr

NA14A Bianca Lidberg
NA14B Annabell Bergbom
VO14 Lovisa Nilsson Torell
TE14 Gustav Ridderman
BF14 Elias Andersson
SA14A Nora Nilsson

Margareta Biörklund Olssons stipendium
650 kr

NB14 Melinda Dos Santos Andersson
EK14 Filippa Andersson

Samfond 1/Blixten
730 kr

VO14 Mohammand Hassani
NA14A Aleksandra Skoczylas

Torsten Tegstam stipendiet
1545 kr

NA14B Robin Göransson
NA14B Samuel Selleck

Samfond 2
2000 kr

HA14 Naruemol Onubon
VO14 Najma Ali
HA14 Auguste Sarkaite
VO14 Elvina Ulvefeldt
SA14A Li Englén
EE14B Johannes Smedberg
FT14A Filip Stridh
EK14 Albin Zetterberg
HV14FRI Matilda Cronqvist
EE14A Rickard Andersson
NA14B Caroline Axrud
NA14B Robin Göransson
EE14B Albin Tuvesson
TE14 William Brante
NB14 Melinda Dos Santos Andersson
FT14B Anton Lundström
EE14A Jonas Hansson
BA14B Fredrik Tykesson
TE14 Frida Sterner
SA14C Andréa Rinaldo
SA14C Joanna Axelsson
RL14 Albin Henriksson
FT14C Ramus Nilsson
BF14 Johanna Lundh
NA14A Clara Andersson
EK14 Filippa Andersson
SA14B Julia Olsson
BF14 Johanna Olsson
SA14B Sara Nilsson
HV14STY Alexandra Skog Sundberg
BF14 Johanna Lundin
NA14A Stina Ekelund
BA14A Jakob Sturesson
EK14 Qendresa Balaj
SA14B Hanna Amoah
SA14A Ellen Ekwall
SA14C Katrine Beck Hansen
NB14 Cornelia Haraldsson
HA14 Elin Andersson
4NP-SMD Eddie Persson
NP-HVO Ilirgana Åkesson

Radio Active-stipendiet
3000 kr

Radio Active delade ut Radio Actives stipendium för ”bästa marknadsföring” till Smått & Gott UF och Emelie Olsson, Anna Persson och Andrea Månsson i klass EK15A som drivit UF-företaget.

Producentstipendiet i samarbete med Ingelstorp Trädgård
3000 kr

RL14 Albin Henriksson

Gåvor från HORECA

Ystads lokala förening för Hotell, restaurang och café som delar ut gåvor som välkomnande till branschen.

RL14 Albin Henriksson
RL14 Linnea Lindberg
RL14 Emil S Rasmusson
RL14 Alice Nilsson

Motorbranschens premiediplom i bilskadeteknik till bästa eleven i hela Sverige!

FT14 Filip Stridh

Lokala UF-gruppens utdelning (Sparbanken Syd, LRF Konsult och Ystads Allehanda)
3000 kr

Bästa årsredovisning: Kryddan UF

Bästa vara: Life Quotes UF

Bästa entreprenör: Kött och vilt UF (Albin Zetterberg)

Stipendiekommittén