Pop- och Mediakollo

Välkommen till Pop- och Mediakollo!

Den 7 december är det dags för Pop- & Mediakollo med Estetiska programmet på Ystad Gymnasium!

Häng med på en dag med musicerande, bildskapande, musikproduktion och låtskriveri tillsammans med Estetiska programmets lärare och skivbolaget Cardiac Records (Frans, Frida Green, Panda da Panda, Renaida mfl). Eftersom vi numera har en helt ny mediainriktning kommer vi även att ha våra systemkameror och våra nya medialärare på plats för att tillsammans förgylla dagen.

Vi börjar dagen kl. 10.00 i Cardiac Records studio, som ligger vid Stortorget i Ystad. Lokalerna är en perfekt plats för att skapa och spela in musik samt ta intressanta bilder som vi tillsammans redigerar.

För dig som är intresserad av musik eller media och går i årskurs 9 bör detta inte missas!

Hjärtligt välkomna att anmäla er, då vi har begränsat med platser är det först till kvarn som gäller.

Hoppas vi ses!

Anmäl dig här:


Hör av dig till erik.lundahl@edu.ystad.se om du har några frågor.

  • Erik Lundahl
    ES
    Erik Lundahl
Erik Lundahl
ES

Lärare Musik
erik.lundahl(a)edu.ystad.se
0724-67 63 10

ES