Nu är du fast, Jockum!

Nu i veckan har det blivit klart! Jockum, som under läsåret har vikarierat för Paulina på skolbiblioteket har nu fått en tills-vidare-anställning. Vad bra! Då blir det massor med mer lästips om science fiction, fantasy och klassiker och andra expertområden som Jockum har.

Område 1 och 3 blir fortsatt hans prioriterade arena för samarbeten med undervisningen. Just nu ägnar vi på biblioteket mycket tid åt att håva in alla läromedel som använts under läsåret men vi är redo att planera för samarbeten inom områdena informationssökning och källkritik inför nästa läsår. Lässtimulans i form av bokprat och andra aktiviteter samarbetar vi också gärna kring.

Vi i biblioteket är såklart jätteglada för att vi får behålla en kollega med dålig humor och alldeles för mycket kunskap om sällskapsspel och citat från Liftarens guide till galaxen

-en riktigt bra kollega med andra ord.

Välkommen ”på riktigt” Jockum!