Jag är den som är den -fortfarande?

Vi är många som gillar och skrattar igenkännande åt Elin Lucassis seriestrippar i tidningar som ETC och på Instagram. Elin Lucassi är en svensk serietecknare och illustratör som provocerar och ifrågasätter samhällsnormerna, allt från våra uppfattningar om manligt och kvinnligt till det politiska klimatet.

Eftersom vi inte hade någon av Lucassis böcker i skolbibliotek köpte jag in hennes första, Jag är den som är den som gavs ut 2015. I boken leker, vänder och vrider Lucassi på våra stereotyper, vad händer om man byter ut kvinnan mot en man i olika typer av bilder och reklambudskap vi översköljs av dagligen, om bokälskare betedde sig som fotbollsfans, om män fick samma peppande ord som kvinnor om att ”älska sin kropp”? Boken får oss att skratta men riktar samtidigt strålkastaren mot våra egna fördomar och förutfattade meningar. Tyvärr, får man väl på ett vis kanske säga, är boken fortfarande lika relevant som när den gavs ut 2015 och i år när det är valår känns även Lucassis politiska bilder som ofta manar till källkritik riktigt högaktuella. Läs den och begrunda!   /Therése