Intervju med näringslivet

Intervju med näringslivet

HydX T4 Fjärde teknikåret Ystad Gymnasium

HydX: “T4 – en vinst för eleven, HydX och Ystad”

4 november, 2021

HydX fortsätter att satsa på det fjärde teknikåret, T4, i samarbete med Ystad Gymnasium. Fjärde teknikåret fyller ett väldigt bra gap mellan studentexamen och universitetsexamen. Det ger ungdomar en bra väg in i arbetslivet och vi kan dra nytta av att duktig arbetskraft väljer att stanna i regionen”, förklarar Mattias Salomonsson, logistik och produktionschef på […]

Läs mer
David Åqvist WME Mechanics T4

WME Mechanics: “Eleverna kommer ut och känner på verkligheten”

17 februari, 2017

“Eleverna kommer ut och känner på verkligheten. De lär sig yrken på ett helt annat sätt än i skolan. Vi har fått bra nytta av det, en av eleverna har ritat konstruktioner för oss”, berättar David Åqvist, VD WME Mechanics AB. WME Mechanics är ett av företagen som erbjuder en plats på sitt företag åt våra […]

Läs mer
mats ohlsson examen T4

Mats Ohlsson, VD Examec Group AB

14 september, 2016

“Vi är glada och tacksamma för att få vara en del av fjärde teknikåret på Ystad Gymnasium, genom möjligheten att ta emot praktikanter ur T4-utbildningen. Examec är ett företag inom svensk industriell tillverkning, en bransch som bidrar med ca 43% av svensk export. Att kunna vara en vass konkurrent i denna marknad bygger på högt kvalificerad personal […]

Läs mer
HydX T4

Stefan Holmberg, VD för HydX

5 oktober, 2015

“Det fjärde teknikåret tycker jag borde lyftas fram ytterligare. Vi på HydX är med i den viktiga framtidssatsningen och erbjuder praktikplatser för ungdomarna på Ystad Gymnasium. Att koppla ihop utbildning med näringslivet är jättebra tycker jag. Det utgör en viktig grogrund för framtidens kompetens”. Foto: Hybrid State

Läs mer
Scroll to Top