Hantverksprogrammet – Hår- och makeupstylist

Är du intresserad av hår, makeup och mode? Då är hantverksprogrammet med inriktning hår- och makeupstylist rätt för dig. Du får arbeta kreativt i ett serviceyrke. Vi arbetar praktiskt i en egen skönhetssalong, Stylistklippet, där vi även tar emot kunder.

Programmets inriktning

 Hår- och makeupstylist

Vi har behöriga och legitimerade lärare med mångårig branschvana. Utbildningen ger kunskaper inom skönhet, tidsepoker, foto, fantasi, catwalk, mode, trend, tv/film, scen/show. I det individuella valet kan du bl.a välja en kurs i manikyr. Vi erbjuder alltid kurser som ger dig grundläggande högskolebehörighet.

Vi har resurser och möjligheter – det är du själv som sätter gränser för hur långt du vill komma. Efter vidare utbildning kan du avlägga gesällprov som är ett yrkesbevis. Inom utbildningen får du möjlighet att besöka mässor inom branschen och vi har gästföreläsare som kommer hit till oss för att ge inspiration och dela med sig av kunskaper.

Stylistklippet

Vi har nya fräscha lokaler på Park med egen salong som heter Stylistklippet, där vi stylar allmänheten.

Jobbmöjligheter

Programmet ger dig möjlighet att söka jobb som Hår- och makeupstylist inom t ex

  • Butik
  • Tv/film
  • Frilans/egen företagare