Cirkeln av Strandberg och Bergmark Elfgren

De sju tonåringarna har egentligen inget gemensamt. Med betoning på inget. En rad mystiska händelser flätar dock samman deras öden och en natt får de svaret på sina funderingar.
Sex  individer, sex olika viljor.
Tillsammans är de utvalda.

Bild på boken Cirkeln av Strandberg, M. och Berggren Elfgren, S.

När två ungdomar inom loppet av några månader hittas döda på skolan i Engelsfors avfärdas det som självmord. Men de utvalda vet att sanningen är en annan. Någon eller något är ute efter dem, och de måste handla snabbt för att inte mista fler av cirkelns medlemmar. De har ingen aning om hur de ska bekämpa ondskan, bara att de måste. De utvalda är de enda som kan lyckas om de bara lär sig att samarbeta! Men kan de hålla sams? Kan de lära sig att uppskatta varandras olikheter istället för att förakta dem?

En nagelbitare till sista sidan!!!

Cirkeln är första delen i en triologi.

(Ursprungligen publicerad september 2011)