APL på Vård- och omsorgsprogrammet lärling

Vård- och omsorgsprogrammet lärling gör lärlingarna minst 50% APL och den är utlagd som för de skolförlagda eleverna. I årskurs 1, 2 dagar/vecka hela läsåret i årskurs 2 samt 3 dagar/vecka under hela läsåret i årskurs 3. Dessutom gör lärlingarna fördjupningsplaceringar som de skolförlagda eleverna i årskurs 2 och 3, dvs 6 veckor på hösten i åk 2 och 6 veckor på våren i årskurs 3. Lärlingarna har en basplacering inom äldreomsorgen men kan byta den under årskurs 2 eller årskurs 3 till annan verksamhet enligt särskilt överenskommelse. Fördjupningsplaceringarna är liksom för de skolförlagda eleverna inom LSS, psykiatri eller hälso- och sjukvård.

Kontaktpersoner för APL på Vård och omsorg, lärling

 • Pahlow Adler, Tina
  VO
  Pahlow Adler, Tina
 • Lindskog, Anna Maria
  VO
  Lindskog, Anna Maria
 • Österlind, Ewa
  Rektor omr. 1
  Österlind, Ewa
Pahlow Adler, Tina
VO

Yrkeslärare
tina.pahlow.adler(a)edu.ystad.se
0704 -34 05 13

Lindskog, Anna Maria
VO

Yrkeslärare
anna-maria.lindskog(a)edu.ystad.se
0709-23 07 39

Österlind, Ewa
Rektor omr. 1

Rektor område 1
ewa.osterlind(a)ystad.se
0704-34 05 11

BF HA NB VO VO:Lärling

1. Introduktion

2. Kontaktuppgifter

 

3. Avtal och kontrakt

 

4. Arbetsmiljö och ansvar

5. Behörighetskurser och certifikat

6. Poängplan och kursinnehåll

7. Uppföljning och bedömning

 

8. Handledarutbildning

9. Övrigt

 

10. Programspecifik info