APL på Vård- och omsorgsprogrammet lärling

Vård- och omsorgsprogrammet lärling gör lärlingarna minst 50% APL och den är utlagd som för de skolförlagda eleverna. I årskurs 1, 2 dagar/vecka hela läsåret i årskurs 2 samt 3 dagar/vecka under hela läsåret i årskurs 3. Dessutom gör lärlingarna fördjupningsplaceringar som de skolförlagda eleverna i årskurs 2 och 3, dvs 6 veckor på hösten i åk 2 och 6 veckor på våren i årskurs 3. Lärlingarna har en basplacering inom äldreomsorgen men kan byta den under årskurs 2 eller årskurs 3 till annan verksamhet enligt särskilt överenskommelse. Fördjupningsplaceringarna är liksom för de skolförlagda eleverna inom LSS, psykiatri eller hälso- och sjukvård.

Kontaktpersoner för APL på Vård och omsorg, lärling

 • Tina Pahlow Adler
  VO
  Tina Pahlow Adler
 • Anna Maria Lindskog
  VO
  Anna Maria Lindskog
 • Ewa Österlind
  Rektor omr. 1
  Ewa Österlind
Tina Pahlow Adler
VO

Yrkeslärare
tina.pahlow.adler(a)edu.ystad.se
0704 -34 05 13

Anna Maria Lindskog
VO

Yrkeslärare
anna-maria.lindskog(a)edu.ystad.se
0709-23 07 39

Ewa Österlind
Rektor omr. 1

Rektor område 1
ewa.osterlind(a)ystad.se
0704-34 05 11

BF HA NB VO VO:Lärling

1. Introduktion

2. Kontaktuppgifter

 

3. Avtal och kontrakt

 

4. Arbetsmiljö och ansvar

5. Behörighetskurser och certifikat

6. Poängplan och kursinnehåll

7. Uppföljning och bedömning

 

8. Handledarutbildning

9. Övrigt

 

10. Programspecifik info